Obuwie dla dzieci

Każdy rodzic stara się, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Odpowiednie obuwie dla dzieci warunkują prawidłowy rozwój stóp, jest to ważny aspekt w rozwoju dziecka. Dziecko rodzi się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym, z biegiem czasu wraz z prawidłowym rozwojem wzmacniają się mięśnie stóp. Dziecko będąc w wieku około 3-4 lat powinno mieć już dobrze ukształtowane stopy.

Dlaczego powstaje Płaskostopie

Niestety, gdy wystąpią zaburzenia rozwoju wraz z nimi może pojawić się płaskostopie. Jest to zniekształcenie stopy, która staje się zupełnie płaska. W konsekwencji w czasie chodzenia nasilają się bóle stóp i łydek, obrzęki po przyśrodkowej stronie kostki, powoduje również nierówne ścieranie podeszew butów oraz odciski na podeszwach stóp. Płaskostopie u dzieci zazwyczaj spowodowane jest ograniczonymi ruchami podczas prób poruszania stopami przez dziecko. Zakładanie zbyt ciasnych lub obcisłych śpioszków czy skarpetek, a także butów z wąskimi czubkami może stać się przyczyną powstania płaskostopia. Obuwie dla dzieci należy zawsze indywidualnie wybierać i dopasowywać do stóp dziecka.

Płaskostopie co robić?

W przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów należy udać się do ortopedy, aby potwierdził to schorzenie. Ortopeda zaleci ćwiczenia dla dziecka, a także odpowiednie obuwie dla dzieci, również obuwie ortopedyczne dziecięce. Ważne, aby obuwie ortopedyczne było prawidłowo wykonane, posiadało szczególną podeszwę wykonaną z elastycznego tworzywa, szeroki i wysoki czubek, wygodne zapięcia, odpowiedni obcas oraz usztywnioną piętę. Powinno najlepiej być wykonane z skóry naturalnej. Obuwie ortopedyczne można również stosować profilaktycznie u dzieci.

1 myśl w temacie “Obuwie dla dzieci”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *