Buty ortopedyczne a buty profilaktyczne

Obuwie ortopedyczne oraz obuwie profilaktyczne są ze sobą bardzo często mylone. Każdy z tych rodzai obuwia spełnia odmienne funkcje i stosuje się je przy innych okolicznościach i wadach stóp. Niemniej jednak potocznie uważa się obuwie profilaktyczne i obuwie ortopedyczne to to samo. Nawet sklepy internetowe i producenci obuwia stosują te nazwy zamiennie bo tak też uważają konsumenci. Jednak tak naprawdę obuwie ortopedyczne i profilaktyczne zdecydowanie nie są tym samym.

Obuwie profilaktyczne

Buty profilaktyczne dla dzieci jest najczęściej przeznaczone niemających wad stóp. Jego używanie ma zapewnić dziecku właściwy rozwój i kształtowanie się stóp, czyli sprzyja jej prawidłowemu rozwojowi, a zarazem ma chronić przed powstaniem deformacji. Obuwie profilaktyczne najczęściej jest wykonywane częściowo ręcznie, a najczęściej są to buty wysokie, przynajmniej do kostki, z usztywnioną tylną częścią oraz specjalny obcas Thomasa, który zapobiega koślawieniu stóp. Dodatkowo zapewniają one usztywnienie w kostce oraz dobre podtrzymanie stawu skokowego. Ponadto wykonanie tego typu obuwia przewiduje możliwość umieszczenia dodatkowej wkładki ortopedycznej zaleconej przez lekarza. Buty Danielki czy dowolne buty profilaktyczne innych firm można kupować samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem bo jak wskazuje nazwa jego cechą jest profilaktyka czyli zapobieganie wadom stóp.

Obuwie ortopedyczne

Obuwie ortopedyczne dziecięce jest obuwiem o specjalnej budowie, która ma zapewniać korekcję deformacji stóp, ochronę zniekształconych stóp przed pogłębianiem się zniekształceń, czy wyrównanie krótszych kończyn dolnych. Są również dostępne modele wyposażone w ortezę ortopedyczną stabilizującą stawy. Ponadto zadaniem tego typu obuwia może być ochrona i odciążenie zmienionych chorobowo miejsc w stopach. Takie obuwie stosuje się na bardzo poważne wady stóp i postawy, Są one wykonywane ręcznie na zamówienie, przez technika według zaleceń lekarza ortopedy. Ich koszt jest 100%, 200 % a nawet 300 % wyższy niż butów profilaktycznych, jednakże podlegają one refundacji NFZ (jedna para butów na pół roku). Poza zamówieniem ich w warsztacie techniki ortopedycznej można je nabyć w specjalistycznych sklepach medycznych. Przy okazji warto wspomnieć, że nie można samemu podejmować decyzji i kupować tego rodzaju obuwia bez konsultacji z lekarzem ortopedą. Samodzielne stosowanie tego obuwia może być wręcz szkodliwe. Obuwiem ortopedycznym można można nazwać buty profilaktyczne dla dzieci do których zastosowano wkładkę ortopedyczną przepisaną przez lekarza na konkretną wady stóp.

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł pozwolił Wam poznać różnice między obuwiem ortopedycznym a profilaktycznym.

Jeden komentarz do “Buty ortopedyczne a buty profilaktyczne”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *